جاذبه ها و دیدنی های تالش

Talash attractions and sights
دسته بندی ها: بلاگ اکسین توریست

جاذبه ها و دیدنی های تالش

Talash attractions and sights 1

جایی میان جنگل و دریا بیشتر به رویا یا تصویری در یک عکس شباهت دارد. اما باید بگوییم که تالش، تجسمی از این تصویر است. در سفر به شمال زیبا، در غرب گیلان به تالش می‌رسید. شهری که بعد از رشت، پرجمعیت‌ترین شهر گیلانی‌هاست. هر چه که از یک سفر به قلب طبیعت بخواهید در تالش پیدا می‌کنید. طبیعت‌گردی در کوه‌ها را می‌خواهید؟ به دنبال قدم زدن و شنا در دریای خزر هستید؟ از عشاق سینه‌چاک جنگل به شمار می‌روید؟  تالش مقصد رویایی جنگل، دریا و کوه‌های زیباست. در ادامه از جاهای دیدنی تالش و کارهایی خواهیم گفت که در سفر به این نقطه زیبای شمال می‌توان انجام داد. با اکسین توریست همراه باشید …

تاریخچه تالش

The history of the effort

تالش نام یکی از شهرهای زیبای استان گیلان می باشد که این نام از یک قوم ایرانی گرفته شده است. سکونتگاه قوم تالش از البرز غربی در جنوب شرقی جمهوری آذربایجان شروع گردیده و تا شمال غربی استان های گیلان و اردبیل ادامه یافته است. شهر تالش جمعتی حدود 1.5 میلیون نفر را در خود جای داده است. تا قبل از قرن هفتم این شهر را با نام طیلسان می شناختند و پس از گذشت مدتی برای نخستین بار نام طلشان توسط یاقوت حموی به کار برده شد. قوم تالش را بازماندگان مردم باستانی می دانند که در تاریخ از آن ها با نام کادووس و کادووش یاد می شود. در زمان تاریخ پیش از اسلام نام تالش در هیچ جا دیده نشده و برخی از پژوهشگران بر این باورند که قوم کادوس با تالش یکی بوده اند. در برخی از منابع سده نخست هجری این قوم را با نام طلیسان از آن یاد شده است. در اواسط سده 7 نیز این نام جایش را به تالش داد. مردم این منطقه با زبان تالشی صحبت می کنند که یکی از زبان های ایرانی شمال غربی کشور می باشد. اهالی این منطقه به تولید برنج، چای، توتون، مرکبات و تنباکو اشتغال دارند. در ادامه می رویم که جاهای دیدنی و تاریخچه تالش را بشناسیم.

جاهای دیدنی تالش زیبا

Beautiful Talash sights

اگر قبل از سفر به هر شهری از دیدنی‌هایش باخبر باشید، قطعا سفرتان پربارتر می‌شود و نقاط دیدنی‌تری را با برنامه‌ریزی بهتری می‌بینید. پس تالش‌گردی و جاهای دیدنی تالش را بشناسید. اگر قصد سفر داشته باشید، برنامه‌ریزی‌ بهتری خواهید داشت و اگر فعلا قصد سفر ندارید با شناخت دیدنی‌های تالش حتما دلتان می‌خواهد برای سفر به آن زمانی را کنار بگذارید. طبیعت تالش بی‌نظیر یا دست‌کم کم‌نظیر است. اگر بخواهیم آن را به چند دسته تقسیم کنیم باید بگوییم که تالش است و:

  • دریا و جنگلش؛
  • کوه‌هایش؛
  • دریاچه و رودخانه‌هایش؛
  • مناطق ییلاقی‌اش؛
  • پارک جنگلی‌اش.

دریا و جنگل‌ در جاهای دیدنی تالش

Gisum forest

. اگر نام گیسوم به گوشتان نخورده است یا هنوز از آن دیدن نکرده‌اید باید بدانید که گیسوم، شبیه رویاست. با عبور از جاده جنگلی، در دو سمت جاده، درختانی سبز و بلند را خواهید دید که در آسمان از سمت چپ و راست جاده به هم می‌رسند و شاخه‌های‌شان دالانی سبز از برگ را به وجود می‌آورد. گیسوم به دریا نزدیک است. این جنگل، ۸۰ کیلومتر مساحت دارد و با وجود آلاچیق، پارکینگ و رستوران‌هایی که در حوالی آن ساخته‌اند به یک پارک جنگلی تبدیل شده است.

روستایی به همین نام هم در نزدیکی گیسوم وجود دارد. البته نام این جنگل از روی همان روستا برداشته شده است. در فصل‌هایی مانند تابستان و بهار نباید انتظار داشته باشید که با جنگلی خلوت رو به رو شوید. گردشگران زیادی در فصل‌های خوب سال به جاده جنگلی گیسوم می‌زنند و برای دیدن جنگل و دریا راهی این منطقه می‌شوند.  گفته می‌شود که حدود ۷۶ گونه گیاهی مختلف در گیسوم وجود دارد.

با این اوصاف، عجیب نیست که در این جنگل انواع درختان زردآلو، ازگیل، انار، انجیر و… را ببینید. با عبور از تونل سبز درختان در جاده جنگلی به دریا می‌رسید. ساحل خزر در پشت جنگل‌ها انتظارتان را می‌کشد.  در ساحل دریا مثل نقاط دیگر شمال، بازی‌ها و سرگرمی‌هایی چون  سوار شدن بر موتورهای چهارچرخ، قایق‌سواری، پاراگلایدر و… وجود دارد.  اسب‌سواری در جنگل با اسب‌های کرایه‌ای و قدم زدن با پای برهنه روی سواحل شنی گیسوم هم لذت خاصی دارد که اگر اهلش هستید حتما آن را تجربه کنید.

Talash mountains

 

کوه‌های تالش، مرتفع هستند. چند قله در آن، ارتفاعی در حدود سه هزار متر دارند. این کوه‌ها، بخش شمال غربی رشته‌کوه البرز هستند. کوه‌های تالش درسمتی که به دریای خزر منتهی می‌شوند، شیب تندی دارند اما شیب دامنه‌های غربی آن ملایم است. اگر فکر می‌کنید که پوشش درختی روی دامنه‌های تالش، زیاد است باید بدانید که این‌طور نیست. در واقع، چهره کوه‌ها در دامنه‌های تالش، عریان است و درختان کمی در آنجا دیده می‌شود. آب تعدادی از رودخانه‌های مهم شمال در گیلان هم از کوه‌های تالش سرچشمه می‌گیرد.

دریاچه و رودخانه‌های تالش

تالش زیبا، رودخانه‌های فراوانی هم دارد. کرگانرود از پرآب‌ترین رودخانه‌های غرب گیلان است که کوه‌های تالشی، سرچشمه آن هستند. کرگانرود در روستای قروق قرار گرفته و به دریای خزر می‌ریزد. رودخانه‌های مختلف دیگری هم در تالش وجود دارند. مثل:

  • دیناچال؛
  • آستاراچای؛
  • کورا؛
  • شفارود؛
  • و… .

Talash attractions

کرگانرود از وسط شهر تالش می‌گذرد. این یعنی در سفر به تالش، امکان دیدن رودخانه‌ای پرآب و جذاب را هم دارید. رودخانه، جنگل و دریا برای دیدن یک شهر کافی نیست؟ هنوز در سفر به تالش شک دارید؟ ما که این‌طور فکر نمی‌کنیم. جاهای دیدنی تالش بسیار زیاد است. اگر قصد سفر به آنجا را دارید باید حداقل پنج روز را برای گشت و گذار حسابی کنار بگذارید.

علاوه بر رودخانه‌های مختلف تالش، دریاچه‌های زیبایی هم در آن وجود دارد. مثلا دریاچه سراگاه در نزدیکی روستایی به همین نام در تالش هم نقطه‌ای دیدنی است. دریاچه سراگاه در دل درختان جنگلی تالش قرار گرفته و در کنار شالیزارهای برنج و مزارع کیوی جای خوش کرده است. نگارنده این مقاله با خود فکر می‌کند که قطعا در سفر بعدی‌اش به تالش با یک چادر مسافرتی به قصد ماندن در کنار این دریاچه زیبا، برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشد. نظر شما چیست؟ چنین برنامه‌ای برای خودتان در نظر دارید؟

برنامه گردش در ییلاق تالش

talesh-nature

دیگر با اطلاعاتی که خواندید، حتما می‌دانید که تالش کجاست و با چه مقصدی در سفر رو به رو خواهید شد. حالا بهتر است به یک برنامه  پیشنهادی گردش در تالش هم دقت کنید. این پیشنهادات از جذاب‌ترین نقاط این شهر پرده برمی‌دارند. نقاطی که گردشگران ایرانی و خارجی از آنها تعریف و تمجید کرده‌اند و دیدن‌شان قطعا خالی از لطف نیست.

ییلاق سوباتان و آبشار ورزان در جاهای دیدنی تالش

Subatan cottage and Varzan waterfall in Talash attractions

سوباتان، منطقه‌ای ییلاقی در نزدیکی تالش است. در شمال سوباتان، رودخانه لیسار را می‌بینید و از طرف غرب هم به دریاچه نئور می‌رسد. شرق این ناحیه ییلاقی هم به جنگل‌های تالش منتهی می‌شود. آب و هوای سوباتان جان می‌دهد برای ییلاق در تابستان‌ها. سوباتان در ارتفاع ۱۹۰۰ متری دریاست و به همین خاطر، همیشه آب و هوایی خنک و مطبوع دارد.

البته ناگفته نماند که همین موضوع باعث می‌شود تا زمستان‌ها، سرمای استخوان‌سوزی در سوباتان به راه بیفتد و تقریبا خالی از سکونت شود. سوباتان، ییلاقی است؛ ییلاقی که در آن دشتی وسیع و سبز، آبشاری به نام ورزان و پارک جنگلی آلاچیق وجود دارد. حالا که از آبشار ورزان نام بردیم، اجازه دهید بگوییم که ارتفاع آن به ۱۰۰ متر می‌رسد. این آبشار در کنار دشتی از گل‌های همیشه عاشق (منظورمان همان گل شقایق است دیگر!) از دیدنی‌ترین نقاط گردشگری است.

در شرق روستا هم غاری قرار دارد که مردم روستا معتقدند، طلسم شده است. اگر خرافاتی باشید احتمالا دور دیدن این غار را خط می‌کشید اما در صورتی‌که یک طبیعت‌گرد واقعی باشید که برای خرافات بی‌پایه و اساس ارزشی قائل نیست حتما به آن هم سری خواهید زد. غذاهای سوباتان هم با حضور گوشت به عنوان نقش اول ماجرا، بسیار خوشمزه هستند.

مثلا «سوجا دیله» از غذاهای محلی است که از گوشت گوسفند و ماست محلی درست می‌شود. لبنیات محلی و لباس‌های پشمی سوباتان هم گزینه‌های مناسبی برای خرید سوغاتی یا یادگاری برای خودتان از این منطقه هستند. البته برای رسیدن به ییلاق سوباتان باید رانندگی‌تان خوب باشد و اوضاع ماشین‌تان حسابی ردیف و مناسب. پس به نکات ایمنی قبل از حرکت به سوی سوباتان دقت داشته باشید.

پارک جنگلی سیاه‌داران

Syahdaran Forest Park

پارک جنگلی سیاه‌داران یا به قول تالشی‌ها «سیاداران» از نقاط معروف گردشگری تالش است. درختان جنگلی انبوه این منطقه مانند درختان بلوط، از دور، نمایی سیاه به وجود می‌آورند و به همین خاطر است که قدیمی‌های این منطقه به آن سیاداران می‌گویند. در سیاداران، امکانات تفریحی مانند رستوران، آلاچیق و سورتمه ریلی، شما را دعوت به یک گردش کامل می‌کند.

سورتمه ریلی این پارک از جنگل عبور می‌کند و امتحان کردنش جذاب است. در جنگل‌های پارک سیاه‌داران، آهوها هم حضور دارند. سفرتان با حضور آهوهایی که از کنار حصارها به سمت‌تان می‌آیند و از دستتان غذا می‌گیرند، جالب‌تر هم می‌شود. پارک جنگلی سیاه‌داران، بام تالش است و از آن می‌توان منظره شهر را زیر نظر گرفت.

در آخر

لازم نیست با دیدن تصاویر سبز و کوه‌های زیبای کشورهای سوئیس و فرانسه غبطه بخورید. این بار که در شبکه‌های مجازی با یکی از این تصاویر رو به رو شدید، قطعا لبخندی کنایه‌آمیز در گوشه لبتان جای خواهد گرفت و با خودتان می‌گویید، تالش چیزی از آنها کم ندارد. پیشنهاد سفر به تالش را به بی‌میل‌ترین افراد به سفر هم که بدهید، «نه» نمی‌گویند. پس برنامه‌ریزی کنید که تالش برای بهار و تابستان (شاید هم اوایل پاییز) یا هر وقت دیگری که صلاح می‌دانید در انتظار شماست. جنگلی منتهی به دریا، دریاچه و رودخانه‌ها، کوه‌ها و سوغاتی‌ها شما را صدا می‌زنند. جاهای دیدنی تالش را به خاطر بسپارید و برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید دوستان! برای اطلاع از اخرین تور های بینظیر به اکسین توریست به تالش و گیلان از طریق شماره تماس های زیر اقدام کنید.

ادرس و راه های اتباطی با اکسین توریسن و مهاجر

درباره nrank.ir

نوین رنک با هدفه کسب رتبه برتر در کنار شماست ...

امتیاز دهی به پست ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید