بهترین سوغاتی های ایران

دسته بندی ها: بلاگ اکسین توریست

بهترین سوغاتی های ایران

سوغات شهرهای ایران بهترین یادگاری‌ها در سفر به نقاط مختلف کشور ما هستند. سوغات هر شهر ایران نشان‌دهنده بخشی از فرهنگ و هویت مردم آن منطقه است. در ادامه به بهترین سوغاتی های این کشور 4 فصل میپردازیم.

صنایع دستی ایران

صنایع دستی دریچه ای به هر فرهنگ، شهر، روستا، سنت، مراسم، آیین، قومیت، زبان و گویش است که هر کدام دارای پیشینه های متفاوتی هستند و داستان های منحصر به فرد خود را روایت می کنند.
یک کاردستی کاملاً با تعریف یک سوغاتی که توسط فرهنگ لغت ارائه شده است، مطابقت دارد، “چیزی که به عنوان یادآوری (به عنوان مکانی که فرد بازدید کرده است) نگهداری می شود. این کهن الگوی سوغاتی است. بنابراین صنایع دستی اولین نوع سوغاتی است که می توانید در ایران بخرید.
هنر اصیل ایرانی در صنایع دستی تجلی یافته است. اگر اهل هنر و صنایع دستی از هر نوع هستید، قطعا صنایع دستی رنگارنگ ایرانی توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. در اینجا برترین صنایع دستی ایران برای خرید به عنوان سوغاتی آورده شده است.

قلمزنی

این هنر فلزکاری که نسخه فارسی «توروتیک» است، شامل حکاکی تصاویر و نقوش ظریف بر روی فلزاتی مانند برنج، نقره و مس است. قلم زنی یکی از صنایع دستی سنتی ایران است که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می گردد.
قلم زنی بر روی اشیاء مختلفی مانند گلدان، بشقاب، قندان، شمعدان، ظروف چای خوری، قرص و سایر اشیای زینتی اجرا می شود. در حالی که قطب این هنر اصفهان است، می توانید مغازه هایی را در تهران، تبریز، مشهد و سایر شهرهای بزرگ پیدا کنید که این اشیاء دست ساز چشمگیر را عرضه می کنند.

میناکاری

میناکاری این هنر پیچیده میناکاری ایرانی، نقاشی و تزیین اشیا با آمیختن رنگ های روشن بر روی آنهاست. قدمت این هنر کلاسیک به 1500 سال قبل از میلاد برمی گردد و تا به امروز باقی مانده است. بر روی ظروف طلا، نقره و مس مانند گلدان، بشقاب و لیوان و همچنین سفال اجرا می شود.
قطب میناکاری امروز اصفهان است که بهترین صنعتگران و صنعتگران در آن در تولید صنایع دستی با کیفیت میناکاری فعال هستند که به شهرهای دیگر از جمله تهران نیز ارسال می شود.

خاتم کاری
این هنر ایرانی شکلی از «خیمه‌کاری» است که در آن قطعات کوچک چوب، استخوان (معمولاً استخوان شتر) یا فلز بر روی سطح اشیاء مختلف منبت کاری می‌شود. در این صنایع دستی سنتی، نقش‌های زیبایی به‌طور پیچیده ایجاد می‌شود، اغلب به شکل‌های هندسی، و سپس روی سطح جسم به هم چسبانده می‌شوند. محصولات خاتم کاری شامل جا جواهرات، کاسه نبات، تخته شطرنج، دستمال کاغذی، ساعت، قاب عکس و … می باشد.

سفال و سرامیک
سفالگری ایرانی یک سنت باستانی است که قدمت آن به بیش از 8000 سال قبل باز می گردد. سفال گرچه جایگاه گذشته را ندارد، اما در چند نقطه ایران از جمله یزد، نطنز و لالجین (در استان همدان) که به عنوان پایتخت سفال ایران شناخته می شود، باقی مانده است. محصولات سرامیکی زینتی مانند لیوان یا کاسه می توانند انتخاب های خوبی برای خرید به عنوان سوغات از ایران باشند.

گلدوزی و پارچه های دست ساز
زنان صنعتگر ایرانی، گلدوزی‌های زبردستی هستند. سوزن دوزی در ایران به سبک های مختلفی عرضه می شود. از معروف‌ترین انواع گلدوزی می‌توان به پته (منشأ استان کرمان)، ترمه (که عمدتاً در استان‌های اصفهان و یزد تولید می‌شود) و سرمه (که در اصفهان، کاشان و یزد رایج است) اشاره کرد.
ترمه پارچه ای گرانبها است که با نخ های ظریف و ظریف ابریشم و پشم بافته می شود. ترمه بافی در واقع صنعت نساجی نفیس ایران است که احتمالاً قدمت آن به دوران صفویه می رسد. قلمکاری (Kalamkari) هنر نقاشی پارچه ابریشمی یا پنبه ای با نقش و نگارهای زیبا است. بیشتر در اصفهان، کاشان، تبریز، مشهد و رشت انجام می شود.

فرش و گلیم ایرانی
فرش ایرانی یا فرش ایرانی معروف ترین سوغات ایرانی است که در سراسر جهان شناخته شده است. این دست بافت های هنری اصیل توسط قالی بافان ماهر در نقاط مختلف کشور تولید می شود. فرش‌های ایرانی در اندازه‌ها و سبک‌های مختلف عرضه می‌شوند که طیف وسیعی از انتخاب‌ها را برای گردشگرانی که می‌خواهند تنها برای مصارف خانگی یا تزئینی خریداری کنند، ارائه می‌دهد.
قالی های ایرانی به 19 زیر گروه از جمله شاه عباسی، پیزلی و شکارگاه تقسیم می شوند. این فرش ها با نقوشی که می تواند حیوانی یا گیاهی باشد متمایز می شوند. بنابراین فرد باید در این زمینه حرفه ای باشد تا بتواند تفاوت های آنها را تشخیص دهد.
از دیگر انواع فرش دستباف گلیم است که معمولاً بافتی درشت دارد و از قیمت کمتری نسبت به فرش ایرانی برخوردار است. آنها را زنان قبیله از زمان های قدیم با استفاده از موی بز و پشم گوسفند بافته می کردند. گلیم را می توان برای پوشاندن زمین یا آویختن به دیوار برای تزئین استفاده کرد.

گیوه
گیوه‌ها کفش‌های سبکی هستند که تماماً از پنبه یا ابریشم ساخته می‌شوند و زیره آن از چرم است. این نوع کفش ها مخصوصا برای کشاورزان و دامداران مناسب هستند زیرا سبک، راحت، بادوام و همچنین ارزان هستند. این کفش های نخی که با حوصله توسط صنعتگران زن و مرد بافته می شود، بهتر است در روزهای گرم تابستان استفاده شود.
پنج نوع گیوه در استان کرمانشاه بافته می شود. منطقه هیورامان مرکز بافندگی استان گیوه است و مواد اولیه آن یا به صورت محلی تهیه می شود و یا از شهرهای سنندج، کرمانشاه (شهر)، تهران و اصفهان تهیه می شود.
گیوه سازی بیشتر در استان های فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و زنجان رواج دارد.

فیروزه
این سنگ قیمتی یک ماده معدنی کمیاب است که فقط در مکان های خاص یافت می شود. بهترین این جواهرات سبز مایل به آبی از هند و نیشاپور ایران است. در مشهد و نیشابور از فیروزه (به فارسی: firouzeh) برای ساختن زیورآلات و لوازم زیبایی مانند گردنبند، انگشتر، دستبند و گوشواره استفاده می شود.
این تنها کاربرد فیروزه نیست. از طریق فرآیندی به نام فیروزه‌کوبی (فارسی: فیروزه‌کوبی)، تکه‌های کوچک فیروزه در سطح اجسام و ظروف مختلف قرار می‌گیرد تا اشیای زینتی تولید شود. منبت فیروزه مانند معرق کاری روی ظروف فلزی مختلف مانند سینی، گلدان، آینه، شمعدان، جعبه جواهرات، بشقاب و … است که سوغاتی های خوبی برای خرید در ایران ایجاد می کند. مغازه های سوغات فروشی در بازارهای سنتی ایران، انواع تزیینات فیروزه ای را با قیمت پایین عرضه می کنند.

سوغاتی های غذایی ایران

گز
گز که در کشورهای غربی با نام نوقای ایرانی شناخته می شود، یکی از سوغاتی های پرطرفدار اصفهان است و در چهارمحال و بختیاری، کرمان، یزد و همدان نیز رواج دارد. این نوقای جویدنی سفید نام خود را از گزانگبین (یکی از مواد تشکیل دهنده آن) به معنای شیره انگبین، نوعی درخت گز وحشی که در رشته کوه های زاگرس ایران می روید، گرفته است. معمولاً با پسته سرخ می شود.

نبات پولکی
پولکی نیز از سوغات اصفهان، آب نبات دیسک مانندی است که معمولا با چای مصرف می شود. پولکی از شکر ذوب شده تهیه می شود و در طعم های مختلفی مانند لیمو، زعفران، نارگیل، پسته، لیمو خشک، نعناع و عسل موجود است. یکی دیگر از انواع شیرینی های پرطرفدار در ایران، نبات های سنگی است که در ایران بسیار یافت می شود. آب نبات راک به عنوان شیرین کننده چای استفاده می شود و قبل از نوشیدن در چای حل می شود.

سوهان
این تافی ترد سنتی زعفرانی عمدتاً در شهر قم تولید می شود و به همین دلیل گاهی به آن سوهان قم نیز می گویند. از آرد، شکر، جوانه گندم، زرده تخم مرغ، کره، گلاب، زعفران، هل و پسته یا بادام خلال شده تهیه می شود. سوهان قم در شکل ها، طعم ها و کیفیت های متفاوتی تولید می شود و در سراسر کشور توزیع می شود، بنابراین در اکثر شهرها از جمله تهران می توانید آن را پیدا کنید. در فروشگاه های بزرگ سوهان، نمونه های رایگان به بازدیدکنندگان ارائه می شود تا قبل از انتخاب یک یا دو جعبه به عنوان سوغات برای بردن از ایران، از طعم آن مطلع شوید.

قطاب
شهر یزد با شیرینی ها و شیرینی های مختلف و متنوع است. سوغات شیرین محبوب یزد قطاب است، خوراکی خوش طعمی که از آرد، پودر قند، روغن نباتی و هل با پر کردن بادام یا گردو درست می‌شود. یکی از قدیمی ترین شیرینی های ایرانی است و غیر از یزد در کرمان نیز رواج دارد.

زعفران
این نگین قرمز ایران در دوران باستان به یونان، امپراتوری روم، چین و کشورهای عربی صادر می شد. ایران در حال حاضر بزرگترین تولید کننده این ادویه گرانبها در جهان است و 94 درصد زعفران جهان در ایران و عمدتاً در منطقه شرق خراسان کشت می شود. اما به دلیل بازاریابی و بسته بندی نامناسب، زعفران ایران به صورت فله ای به کشورهای دیگر مانند اسپانیا صادر می شود و در آنجا با برند خود آن کشورها بسته بندی و مجددا به کشورهای دیگر صادر می شود.
زعفران چاشنی غالب غذاهای ایرانی است و سوغاتی بسیار معروف ایرانی در بین گردشگران خارجی است. مشهد بهترین مکان برای خرید زعفران در ایران به عنوان سوغات است، زیرا همانطور که در بالا گفته شد، زعفران عمدتاً در منطقه خراسان که مشهد بزرگ‌ترین شهر آن است، کشت می‌شود.

 

درباره nrank.ir

نوین رنک با هدفه کسب رتبه برتر در کنار شماست ...

امتیاز دهی به پست ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید