جاهای دیدنی کرمانشاه (۱۴۰۱)

Sightseeing places in Kermanshah
دسته بندی ها: بلاگ اکسین توریست

جاهای دیدنی کرمانشاه (۱۴۰۱)

تاحالا کرمانشاه رفته‌اید؟ اگر بله، برای گردش و تفریح؟ یا فقط از این شهر زیبا گذر کرده‌اید؟ به هر حال این شهر زیبا را اکثرا فقط با طاق‌بستان و بیستون می‌شناسند. اما جاهای دیدنی کرمانشاه خیلی بیشتر از این حرف‌ها هستند. کرمانشاه جاذبه‌های تاریخی، مذهبی، و طبیعی زیادی دارد که می‌تواند تعطیلات بی‌نظیری را برای شما رقم بزند …

Sightseeing places in Kermanshah

جاهای دیدنی کرمانشاه

اگر بخواهیم در یک کلام کرمانشاه را تعریف کنیم، باید بگوییم شهر داستان‌های عاشقانه و تاریخی. برای همین هم اولین جایی که در این شهر باید ببینید جاذبه های تاریخی کرمانشاه است. جاهایی مانند بیستون، طاق بستان، و معبد آناهیتا از اولین موارد در هر لیست گردشگری این شهر هستند. اما هنگام گردش در این شهر تاریخی نباید از جاذبه ‌های طبیعی کرمانشاه هم غافل شوید.

استان کرمانشاه از شرق تا غرب آب‌وهوای کاملا متفاوتی دارد. برای همین هم بازدید از مناطق معتدل‌تر استان یعنی شهر صحنه و مناطق گرم‌سیری استان یعنی شهرهای قصر‌شیرین و گیلان‌غرب را نباید فراموش کنید. البته جاذبه های مذهبی کرمانشاه هم کم نیستند. مسجدهای کرمانشاه نمونه‌های بی‌نظیری هستند از معماری و سنت‌های چندصد ساله ایرانی. تکیه‌ها هم علاوه بر جنبه مذهبی، جنبه‌ای تاریخی دارند که مانند دفتر خاطرات دوره‌های مختلف را نشان می‌دهند.

بازارهای کرمانشاه هم حتما باید در لیست جاهای دیدنی کرمانشاه که حتما باید ببینید باشند. از تاریکه بازار شهر کرمانشاه گرفته، تا بازار مرزی جوانرود و بازار قصر شیرین. هر کدام از این بازارها جنبه‌ای از فرهنگ و سبک زندگی کرمانشاهی را به شما نشان می‌دهند که از دیدن آن پشیمان نخواهید شد.

1. محوطه تاریخی بیستون

Biston historical site

بیستون علاوه‌بر محوطه تاریخی، یکی از جاذبه های طبیعی و البته جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه محسوب می‌شود. برای همین اولین جایی که در کرمانشاه می‌بینید، می‌تواند به یک پیک‌نیک به خاطر ماندنی برای شما تبدیل شود.

محوطه تاریخی بیستون شامل آثار تاریخی زیادی از دوره‌های مختلف است. این آثار تاریخی شامل کتیبه‌ بیستون، مجسمه هرکول، نقش مهرداد اشکانی، فرهاد تراش، پل ساسانی، کاروانسرای ایلخانی، کاروان‌سرای شاه‌عباسی و پل صفوی می‌شود.

کتیبه بیستون به دستور داریوش اول به مناسبت آغاز حکومت او بر امپراتوری ایران در سال ۵۲۱ قبل از میلاد مسیح کنده‌کاری شد. می‌توانید از پله‌هایی که سازمان میراث فرهنگی برای بازدید گردشگران نصب کرده‌اند بالا بروید. بعد از ۲۵۰۰ سال، نقش داریوش اول با تیر و کمانش را در دل کوه ببینید و به تاریخ برجسته و پرشکوه ایران فکر کنید.

بعد از بازدید از آثار محوطه تاریخی بیستون، وقت آن رسیده زیر سایه درختان کاج کوهپایه کمی استراحت کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک زیر‌انداز و یک لیوان چای داغ است. عطر چای با عطر درختان همیشه سبز شما را به دنیایی می‌برد که نظیر آن را کمتر جایی دیده‌اید.

2. کاروانسرای بیستون

Biston Caravanserai

کاروانسرای شاه عباس صفوی در سال ۱۰۷۲ هجری قمری ساخته شد. این کاروانسرا در سال ۱۳۹۴ دوباره به کاربرد اصلی خود یعنی جای دادن به مسافران بازگشت. امروزه این کاروانسرا یکی از بهترین جاهای تاریخی کرمانشاه و البته جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان است که در آن هم می‌توان اقامت گزید و هم خود را به آغوش صدها ساله تاریخ ایران انداخت.

کاروانسرای شاع عباسی بیستون را امروز بیشتر به نام هتل لاله بیستون می‌شناسند. اما روح این کاروانسرا هیچ گاه تغییر نکرده است. اگر شبی را در یکی از ۱۶ اتاق این کاروانسرا به صبح رساندید، احتمالا صدای مسافران خسته را از پس قرن‌ها خواهید شنید که با بیم و امید در مورد برنامه سفرشان سخن می‌گویند. درست مانند خود شما!

3. طاق بستان از جاذبه های تاریخی کرمانشاه

Taq-e Bostan

حالا که وارد شهر کرمانشاه شده‌اید، از اولین جاهای دیدنی کرمانشاه که باید ببینید بلوار طاق بستان و سنگ‌نگاره معروف طاق بستان در انتهای آن است. احتمالا عکس بلوار طاق بستان را این طرف و آن طرف زیاد دیده‌اید. اما دیدن خود بلوار، با درختان سر به فلک کشیده و محوطه‌ی بزرگ پیاده‌روی و بازی صفای دیگری دارد. بعد از اینکه بلوار را تا انتها بالا رفتید، به سنگ نگاره طاق بستان می‌رسید.

مجموعه تاریخی طاق بستان شکارگاه پادشاهان ساسانی بوده است. درست است که حالا این منطقه در دل شهر قرار دارد، اما از رودخانه خروشان طاق بستان، درختان باستانی آن، و سنگ‌نگاره نقش شده در دل کوه می‌توان دید که این مکان استحقاق شکارگاه شاهان شدن را داشته است.

جلوی سنگ‌نگاره طاق بستان یک دریاچه مصنوعی ساخته‌اند که زیبایی این اثر تاریخی را دوچندان می‌کند. در روزهای آفتابی می‌توان انعکاس سنگ‌نگاره را روی سطح درخشان و زلال آب دید و شب‌ها هم نورپردازی زیبای محوطه این اثر تاریخی را حسابی دیدنی کرده است.

بعد از اینکه بازدیدتان از محوطه تاریخی تمام شد، می‌توانید در امتداد رودخانه جلو رفته و یکی از رستوران‌های سنتی طاق بستان را انتخاب کنید. یکی از خوشمزه‌ترین دنده‌ کباب‌های عمرتان در این رستوران‌ها انتظارتان را می‌کشد.

4. حمام حاج شهباز خان

Haj Shahbaz Khan bath

حمام حاج شهباز خان یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه و البته جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان روی لیست آثار ملی ایران است. حاج شهباز خان پسر منوچهر خان بیگلر بیگی یکی از بزرگ‌ترین مردان کرمانشاه در دوران قاجار بود. حاج شهباز خان دو حمام عمومی در محله‌های اصلی شهر در آن زمان ساخت که خدمت بزرگی به مردم شهر بود.

بخش‌های مختلف این حمام گچ‌بری‌ها و تزئینات زیبایی دارند که گرم‌خانه و خزینه این حمام قدیمی را تزئین کرده‌اند. بخش‌های سربینه حمام نقاشی‌های زیبایی دارند که دیدن آنها خالی از لطف نیست. حمام حاج شهباز خان دقیقا در دل بافت قدیمی شهر قرار دارد. برای همین هم در میان بازدید از جاذبه‌های تاریخی شهر می‌توانید حمام حاج شهباز خان را ببینید.

5. موزه های کرمانشاه

Museums of Kermanshah

کرمانشاه موزه های زیادی دارد. از موزه مردم شناسی گرفته تا خانه‌های بزرگان شهر که بعدا تبدیل به موزه شده‌اند. آشنایی کامل با موزه های کرمانشاه یک روز کامل گشت‌وگذار در محله های قدیمی شهر را می‌طلبد. البته این شهرگردی کاملا ارزشش را دارد چون اشیائی که در این موزه‌ها می‌بینید، احتمالا به صدها یا حتی هزاران سال پیش بازمی‌گردند.

موزه‌ های کرمانشاه را می‌توان در جای جای شهر پیدا کرد. البته بیشتر آنها در مرکز شهر و بافت قدیمی قرار دارند. در ادامه فهرست این موزه ها را می‌بینید. می‌توانید این لیست را در دست بگیرید و یکی یکی آنها را در شهر پیدا کنید.

 • موزه میراث باستانی
 • موزه شهدای کرمانشاه
 • موزه و نمایشگاه تمبر
 • موزه دفاع مقدس
 • موزه پارینه سنگی زاگرس
 • موزه سنگ طاقبستان
 • موزه و دبیرستان کزازی
 • موزه صنایع دستی کرمانشاه
 • موزه جانوری
 • موزه مردم شناسی کرمانشاه
 • موزه پوشاک و زیورآلات
 • موزه تاریخ طبیعی کرمانشاه
 • موزه خط و کتابت

6.سراب نیلوفر

Lotus mirage

سراب نیلوفر یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان است که می‌تواند یک روز زیبا و آرام در طبیعت را برای شما رقم بزند. محوطه اطرف این سراب حالت پارک مانند دارد. آلاچیق‌هایی با منقل آماده برای این تعبیه شده‌اند که بتوانید به راحتی بساط کباب را به راه بیندازید.

بعد از صرف ناهار هم می‌توانید در اطراف دریاچه قدم بزنید و از منظره آب و گل‌های نیلوفر شناور روی آن لذت ببرید. البته اگر اهل شنا در طبیعت هستید، نزدیکی‌های سراب این امکان برای شما فراهم است. اما حواستان باشد که در پاییز و زمستان آب‌های کرمانشاه خیلی سرد هستند.

7. تالاب هشیلان

Heshilan lagoon

نترسید!‌ مارهای زیادی در تالاب هشیلان وجود ندارند. اما نام این تالاب از زبان اصیل کردی می‌آید و به معنای لانه مارهاست. رفتن به تالاب هشیلان می‌تواند زدن یک تیر با دو نشان باشد. یعنی با دیدن این جاذبه طبیعی کرمانشاه هم فرصت شنا در یکی از خنک‌ترین و زیباترین آب‌های کرمانشاه را خواهید داشت و هم انواع پرنده‌های مهاجر و بومی را خواهید دید.

به خاطر داشته باشید هر آنچه برای خوردن و آشامیدن نیاز دارید، از شهر با خود ببرید؛ چون این منطقه بکر طبیعی امکانات تفریحی ندارد و به حالت طبیعی خود حفظ شده است. پیشنهاد علی بابا این است که در یکی از ماه‌های پاییز یا بهار به تالاب هشیلان بروید تا هم از خورشید کم جان این فصل‌ها استفاده کنید و هم هوا به اندازه کافی خنک باشد.

حرف آخر

سفر به کرمانشاه می‌تواند ترکیب هیجان انگیزی از طبیعت‌‌گردی، موزه‌گردی، و بازدید از جاهای دیدنی تاریخی و مذهبی کرمانشاه باشد. در کنار آب و هوای بی‌نظیر این استان در ماه‌های فروردین، اردیبهشت، مهر، و آبان، میهمان نوازی و خوشرویی کرمانشاهی‌ها هم سفرتان را بی‌نهایت خوشایند خواهد کرد. برای همین معطل نکنید. بار سفرتان را ببندید و لیست جاهای دیدنی کرمانشاه که می‌خواهید ببینید را آماده کنید. برای دریافت آخرین تور های و اطلاع از سفر همین حالا با مشاورین اکسین توریست تماس حاصل نمایید.

 

درباره nrank.ir

نوین رنک با هدفه کسب رتبه برتر در کنار شماست ...

امتیاز دهی به پست ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید