جاهای دیدنی هند

جاهای دیدنی هند
دسته بندی ها: دسته‌بندی نشده

هند کشور انتخاب‌های سخت است! چطور؟  سختی این انتخاب‌ها حتی از نوشتن همین متن شروع می‌شود و ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که شما در فرودگاه، منتظرید تا سوار هواپیما بشوید و به کشور خودمان برگردید و مدام فکر می‌کنید که نکند جاهای بهتری هم بوده و من نرفته‌ام! این سختی تا لحظه آخر دامن‌گیرتان است. دلیل آن هم در عین پیچیدگی، بسیار ساده است؛ جاهای دیدنی هند آنقدر زیاد است، غذاهایی که باید امتحان کنید، شهرهایی که باید بروید، مکان‌هایی که می‌توانید در آن‌ها زیباترین عکس‌های عمرتان را ثبت کنید و همه و همه آنقدر زیاد و در عین حال زیبا و جذاب هستند، که هند را به یک کشور، با انتخاب‌های واقعا سخت و درعین حال شیرین تبدیل می‌کنند.

برای همین است که اگر مثلا شما برای دوهفته قصد ماندن در هند را داشته باشید، هنگام برگشت آرزو می‌کنید کاش برای یک ماه برنامه‌ریزی می‌کردید، و اگر برای یک ماه برنامه‌ریزی کرده باشید، زمان برگشت آرزوی ماندن دو ماه و همین‌طور بیشتر و بیشتر! یعنی شما هرچقدر هم که در هند جاهای دیدنی آن را ببینید، باز هم مطمئن باشید که مکان‌های زیادی هنوز باقی مانده است.

با این‌حال، در این مقاله ما تلاش کرده‌ایم تا لیستی از بهترین جاذبه های گردشگری هند، که حتما باید آن‌‌ها را ببینید برایتان فراهم کنیم! مطمئن باشید که اگر بدون دیدن این جاذبه‌ها از هند بازگردید، کسی باور نمی‌كند كه شما به هند رفته باشید.

تاج محل

تاج محل - جاهای دیدنی هند

شناخته‌شده‌ترین و معروف‌ترین ساختمان در تمام کشور هند همین تاج محل است که احتمالا بارها و بارها نامش را شنیده‌اید و احتمالا یکی از دلایل اصلی سفرتان هم همین‌‌جاست و خوب است که بدانید، با توجه به علت ساخت آن، این ساختمان باعظمت در دنیا به دلیل و شاهدی بر قدرت و نیروی عشق شناخته می‌شود.

تاج‌محل که پس از فوت و به نام و یاد ممتازمحل، همسر موردعلاقه امپراطور شاه‌جهان ساخته شده، یکی از زیباترین مقبره‌های جهان هم هست که در طی 17 سال و توسط بیش از 20 هزار کارگر به‌طور شبانه‌روزی ساخته شده‌است.

در این بنا، المان‌های بسیاری از معماری اسلامی مانند قوس‌ها، مناره‌ها، گنبد پیازی‌شکل و خوشنویسی‌ها قرار دارد و برای تزئین آن هم به‌طورعمده، از بهترین سنگ‌های مرمر سفید تزئین شده با نقوش منبت‌کاری شده و سنگ‌های قیمتی و نفیس دیگری مانند یشم و لاجورد و الماس و مروارید استفاده شده‌است.

شما در هر ساعتی از روز می‌توانید محو زیبایی‌های این ساختمان حیرت‌انگیز بشوید، اما اگر قصد دارید بهترین عکس‌هایتان را بگیرید، ما به شما زمان طلوع و یا غروب آفتاب را پیشنهاد می‌‌کنیم که نور، زیبایی تاج‌محل و عکس شما را صدچندان می‌کند.

شهر مقدس وارانسی

شهر مقدس وارانسی - جاهای دیدنی هند

یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین مکان‌های مذهبی در هند، شهر مقدس واراناسی است که رودخانه زیبای گنگ هم که یکی از نشانه‌ها و نماد‌های مذهبی هند هم هست، از آن می‌گذرد. بد نیست بدانید که قدمت این شهر به 8 قرن قبل از میلاد می‌رسد و درحال حاضر یکی از قدیمی‌ترین شهرهایی در جهان است، که هنوز مردم در آن سکونت دارند.

باید گفت که دلایل بازدید از واراناسی آنقدر زیاد است که اصلا نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، شانس بازدید از محله قدیمی مجاور رودخانه گنگ و سر زدن به معبد کاشی ویشوانات (Kashi Vishwanath Temple) از آن خاطره‌هایی در زندگی‌تان می‌شود که برای همه دوستانتان تعریف‌ خواهید کرد.

حالا می‌خواهید یک تصویر بی‌نظیر از یک رسم و آیین کهن را ببینید؟ یکی از رسوم کهن هندوها که از نظرشان اهمیت بسیاری هم دارد، حمام کردن در رودخانه گنگ است و درحال حاضر هم مکان‌هایی به نام گات (ghats) وجود دارند که دارای پله‌هایی هستند که به این رودخانه می‌رسند و مومنان هند پیش از عبادت، در آب گنگ غسل می‌کنند.

هارمندیر صاحب: معبد طلایی آمریتسار

هارمندیر صاحب: معبد طلایی آمریتسار

یک معبد ساخته‌شده در سال 1577 میلادی که قطب مهمی از تاریخ و فرهنگ سیک‌هاست. همین عنوان کافی‌ست تا این معبد را حتما در برنامه سفرتان قرار بدهید. هارمندیر صاحب که به‌عنوان معبد طلایی شناخته می‌شود، جاذبه اصلی این مکان به‌شمار می‌رود و با تزئینات طلایی جذاب و زیبایی که دارد، از هر فاصله‌ای چشم‌نواز است و در عكس‌های شما خوب درمی‌آيد.

این معبد که عنوان مقدس‌ترین معبد سیک‌ها را هم با خود یدک می‌کشد، در ترکیبی از سبک‌های معماری اسلامی و هندو ساخته شده و در ساخت و تزئینات آن از زیباترین سنگ‌های مرمر زمان و منبت‌کاری‌های چشم‌گیر استفاده شده است. این را هم اضافه کنیم که گنبد بزرگ و طلایی هارمندیر صاحب، نشان‌دهنده گل نیلوفر آبی‌ست که در آیین و مذهب سیک‌ها، نماد و نشانه‌ای از خلوص به حساب می‌آید.

علاوه براین طراحی پر از زرق‌و‌برق و چشم‌گیر، یکی از دلایل اصلی بازدیدکنندگان این مجموعه، تحت‌تاثیر قرارگرفتن در یک فضای معنوی‌ست، جایی که به‌طور مداوم دعاهای مذهبی آیین سیک در سراسر مجموعه پخش می‌شود، این را بگذارید در کنار بوی عودهای هندی، رنگ‌های گرم و چشم‌گیر لباس‌های سنتی، مناجات مردم مختلف و 50 هزار وعده غذایی رایگانی که هرروز در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

شهر طلایی: جیزآلمر

شهر طلایی: جیزآلمر - جاهای دیدنی هند

یکی دیگر از جاهای دیدنی هند که از همین‌حالا باید در لیست سفرتان باشد، شهر طلایی جیزالمر است که به دلیلی مصالح زردرنگی که در ساخت آن استفاده شده، به این نام معروف است. جیزآلمر که زمانی به‌عنوان پایگاهی استراتژیک کاربرد داشته‌است، امروزه شهری‌ست پر از قصرهای باشکوه و قدیمی، دروازه‌های باشکوه و قلعه‌ی عظیمی که به قلعه جیزآلمر شهرت دارد.

جالب است بدانید که این شهر طلایی علاوه بر کاخ‌ها، قلعه‌ها و خانه‌های طلایی و زیبایی که دارد، مجموعه‌ای از 99 سنگر را در خود جای داده که همه آن‌ها به حیاط اصلی کاخ هفت طبقه و باشکوه ماهاراجا منتهی می‌شوند.

این کاخ که ساخت آن از سال 1500 میلادی آغاز شده، تا همین قرن نوزدهم هم توسط پادشاهان مختلف حاکم بر آن، پی‌درپی به آن اضافه شده و هم‌اکنون به دلایلی که کامل هم مشخص نیست، فقط بخش‌هایی ازآن قابل‌ بازدید است! اما مطمئن باشید که دیدن همین بخش‌ها از این کاخ اسرارآمیز هم، لذت بی‌نظیری را برایتان فراهم می‌کند.

و این هم نکته آخر: اگر کتابخانه‌های قدیمی برایتان جذابیت دارند و می‌خواهید کتاب‌هایی با قدمت بیش از 1000 سال را از نزدیک ببینید، کتابخانه جیان بهاندر (Gyan Bhandar) را در این شهر طلایی از دست ندهید.

قلعه سرخ، دهلی‌نو از جاهای دیدنی هند

قلعه سرخ، دهلی‌نو

یک قلعه بزرگ ساخته شده از ماسه‌سنگ قرمز، با مساحت بیش از 2 کیلومتر مربع، که در سال 1648 توسط شاه‌جهان به‌عنوان مقر امپراطوری قوم مغول ساخته شده و تمامی دور تا دور آن توسط یک خندق بزرگ احاطه ‌شده است. این‌ها تنها بخشی از جذابیت‌های این قلعه باشکوه است که در قالب جملات نوشته شدند. تصور کنید که بازدید از این قلعه چه احساسی را برایتان به‌ارمغان می‌آورد.

لذت قدم‌زدن در یک بازار سرپوشیده قرن هفدهمی هندی به نام چاتاچاک (Chatta Chowk) كه در آن از طلا و جواهر گرفته تا لباس‌های ابریشمی و سوغاتی‌های جذاب به‌فروش می‌رسد، از دیگر سرگرمی‌های جذاب بازدید از این قلعه در دهلی‌نو است.

علاوه‌بر همه این‌ها، این را هم اضافه می‌کنیم که برای بازدید از این قلعه، شما هم می‌توانید به حس کنجکاوی خودتان احترام بگذارید و تنها به کاوش این قلعه بپردازید، هم تورهای راهنمایي آنجا هستند که تمامی قلعه و داستان‌های جذابش را برای شما تعریف می‌کنند.

مسجد مکه، حیدرآباد

مسجد مکه، حیدرآباد - جاهای دیدنی هند

سفر به هند و بازدید از جاهای دیدنی هند، بدون بازدید از یکی از بزرگ‌ترین مساجد جهان و قدیمی‌ترین مساجد هند، اگر نگوییم غیرممکن اما حداقل منصفانه نیست. فقط کافی‌ست این را بگوییم که ساخت این مسجد 80 سال به طول کشیده و همین‌ حالا می‌تواند بیش از 10 هزار نمازگزار را در خودش جای بدهد. می‌گویند که ستون‌های عظیم این مسجد که از تخته‌سنگ‌های گرانیتی بسیار زیبا ساخته شده‌اند، توسط قطارهایی از گاو به محل مسجد حمل شده‌اند، قطاری با بیش از 1400 گاو نر.

نام این مسجد هم در نوع خودش جالب است، و دلیل آن‌ هم آجرهایی است که در بالای دروازه مرکزی آن قرار داده شده و از شهر مکه به حیدرآباد حمل شده‌است. از دیگر ویژگی‌های قابل‌توجه این مسجد هم می‌توان به کتیبه‌هایی از قرآن در بالای بسیاری از طاقها و درها، سقف خیره‌کننده تالار اصلی، قرنیزها و نقوش بی‌نظیر گل و گلدان‌ها اشاره کرد.

قلعه عامر، جیپور

قلعه عامر، جیپور - جاهای دیدنی هند

قلعه عامر یا قلعه امبر، یک قلعه مستحکم با قریب به 500 سال قدمت! این قلعه که بر بالای یک کوه با شیب تقریبا زیادی ساخته شده، مسیر دشواری برای بالا رفتن و دسترسی به آن دارد! اما آیا می‌خواهید قید رفتن به آنجا را بزنید؟ اگر بگوییم که می‌توانید سوار بر فیل این کوه را بالا بروید و فیل‌ها شما را درست دم در قلعه پیاده کننده چطور؟ نظرتان عوض نمی‌شود؟

این قلعه از مجموعه‌ای از کاخ‌ها و حیاط‌های بسیار زیبا تشکیل می‌شود. معبد پیروزی با سقف‌های رنگارنگ، تالار لذت با گلدان‌ها، حیاط‌های با فیل‌های تزئین شده و معبدی مختص به الهه جنگ، تنها موارد کمی از شگفتی‌های این قلعه به شمار می‌آیند.

مقاله دیدنی های بلغارستان

سواحل گوا

سواحل گوا

نام سواحل گوا به گوشتان خورده؟ ما که تصور می‌کنیم که یکی از دلایل اصلی رفتن شما به هند، بازدید از همین سواحل باشد و این را گفته‌باشیم که تا قبل از دیدن آنها، حق خروج از کشور هند را ندارید! فقط کافی‌ست تصور کنید، 96 کیلومتر خط ساحلی که ساحل‌های مختلفی را نه‌تنها برای سلیقه‌های مختلف، بلکه برای زمان‌های مختلف از سال و ماه و شبانه‌روز در برگرفته است.

شما با هر توقعی از هر شكلی از ساحل، می‌توانید در یکی از سواحل گوا بهترین زمان‌های خود را بگذرانید! ساحل آرام و خلوت و دنج، ساحل تجاری و ساحلی با استراحتگاه‌های یوگا و آب‌گرم، تنها بخشی بسیار کوچک از این سواحل هستند.

تا در حال لذت‌بردن از این سواحل هستید، بازدید از پناهگاه حیات وحش باگوان مهاویر (Bhagwan Mahavir) را هم ازدست ندهید! پناهگاهی با جنگل‌هایی پر از گوزن، فیل، ببر، پلنگ، میمون، شاه‌کبرای معروف هند و بیش از 200 نوع پرنده مختلف.

پارک ملی پریار و پناهگاه حیات وحش، مدورای

پارک ملی پریار و پناهگاه حیات وحش، مدورای

خب همان‌طور که گفتیم، جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی آنقدر زیاد است كه انتخاب ده مورد از میان آن‌ها، سخت‌ترین كار ممکن است. به‌همین خاطر ما سعی کردیم در این مقاله طیف متنوعی از اين مکان‌ها و جاهای دیدنی را برایتان بیاوریم. اما یکی‌دیگر از مکان‌های بی‌نظیری که بازدید آن را به‌هیچ‌وجه نباید از دست بدهید، همین‌جاست! پارک ملی پریار. شاید بپرسید چطور!

این پارک که یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در جنوب جاهای دیدنی هند محسوب می‌شود، توسط مهندسان انگلیسی و در سال 1895 ساخته شده‌است. در این پناهگاه بزرگ، شما همین‌طور که راه می‌روید می‌توانید تعداد زیادی فیل، گراز وحشی، سمور دریایی و ببر بنگال را از فاصله چندمتری ببینید! دقیقا مثل این‌که وسط یکی از برنامه‌های حیات‌وحش شبکه مستند باشید.

تماشای پرنده‌های مختلف، لک‌لک‌ها، گونه‌های مختلف حیوانات آبی و دیگر حیوانات در این پارک، از آن فرصت‌هایی است که احتمالا فقط در این نقطه از دنیا به‌ آن دسترسی خواهید داشت.

بهترین راه لذت بردن از این پناهگاه و پارک ملی هم، قایق‌رانی در دریاچه و پیاده‌روی در کوهستان است، تا بتوانید بی‌واسطه‌ترین مواجهه عمرتان را با فیل‌های بازیگوش داشته باشید! تصور کردن همین منظره هم لذت عجیبی دارد، مگر نه؟

غارهای الورا، اورنگ آباد

غارهای الورا، اورنگ آبادآماده یک غارنوردی 300 کیلومتری هستید؟ غارهای معروف الورا، بین قرن پنجم تا دهم میلادی توسط راهبان بودایی، جین و هندو ساخته شده و بعضی از آن‌ها تا 300 کیلومتر هم از بمبئی دور می‌شوند! عالی نیست؟ قدم زدن در غارهایی که راهبان با ابتدایی‌ترین ابزارهایی ممکن آن‌ها را ساخته‌اند؟

این مجموعه بی‌نظیر که در میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده،‌ از 34 صومعه و نمازخانه و معبد تشکیل شده که همه آن‌ها با دست و ابزارهای ساده تراشیده شده‌اند.

این هم فوت کوزه‌گری بازدید از این غارها، از میان همه آنها، غار خیره‌کننده‌ای به نام غار نجار وجود دارد که به اعتراف بسیاری از بازدیدکنندگان هند، یکی از بهترین و خیره‌کننده‌ترین مکان های هند است.

 

درباره amir kalhur

امتیاز دهی به پست ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید