شهر باستانی شیراز شهر عشق و ادب است و خاستگاه نخستین نمونه‌های باغ‌های ایرانی نمونه بی‌نظیر مهمان‌نوازی و خون‌گرمی مردمانش است و جاذبه‌های تاریخی و باستانی فراوان و شهرهای قدیمی امپراتوری ایران را به نمایش می‌گذارد. ملتی مانند تخت جمشید و قبرستان و پاسارگاد. اگر در فصل بهار که عطر گل‌ها به‌ویژه شکوفه‌های نارنج فضا را پر کرده، به این شهر زیبا سفر کنید، می‌توانید نقاط برجسته شهر فرهنگی شیراز را کاملاً احساس کنید. ثانیاً، باید واقعاً از باغ‌های شگفت‌انگیز آن دیدن کنید که بسیار زیاد و فوق‌العاده زیبا و چشم‌نواز هستند. ثالثاً پس از بازدید از اماکن مذهبی افسانه‌ای این شهر که رنگ‌آمیزی شده‌اند و بازدیدکنندگان از مکان‌ها را مسحور بازی رنگ‌هایی که عمدتاً آرامش‌بخش و مقدس هستند، تجربه شگفت‌انگیزی خواهید داشت. در نهایت معماری شگفت‌انگیز این جاذبه‌ها این چیزی است که واقعاً هر بازدید کننده ای را مجذوب خود می کند، به ویژه کسانی که به طور حرفه ای معماری و سبک های معماری را چه از نظر معماری باستانی و تاریخی و همچنین سبک های معماری مدرن مطالعه می کنند.
رنگارنگ ترین و شگفت انگیزترین مسجد ایران، مسجد نصیرالملک یا معروف به مسجد صورتی است. ایوان آن با کاشی کاری های رنگارنگ مزین شده است و بیشترین تعداد رنگ های مختلف را در ساخت آن با استفاده از رنگ های نوازنده چشم دارد. این عبادتگاه پر زرق و برق رنگارنگ با ورود به آن مملو از آرامش می شود.

باغ های شیراز

بیشتر باغ‌هایی که شیراز زمانی به آن شهرت داشت، دیگر وجود ندارند، اما این شهر هنوز تعدادی پارک و باغ دارد که گردش در آن‌ها در تابستان بسیار دلپذیر است. یکی از محبوب ترین باغ ها باغ ارم (باغ ارم) در شمال غربی شهر است که به خاطر درختان قبرس معروف است. کاخ قاجار قرن نوزدهم در وسط این باغ قرار دارد که حوض انعکاسی دارد.

مجتمع زندیه

یکی از جذاب ترین بناهای شیراز مجموعه زند است که از ارگ کریم خانی، مسجد وکیل، حمام وکیل، بازار وکیل، آب انبار و باغ نظر تشکیل شده است. بازاری پر از فروشگاه، گرمابه ای برای نظافت، مسجدی شگفت انگیز برای اقامه نماز، قلعه ای به عنوان محل سکونت پادشاه ایران، باغ و موزه ای برای پذیرایی از بزرگان خارجی و در نهایت آب انبار.

 

مقبره حافظ

آرامگاه حافظ نزدیکترین مقبره به مرکز شهر است. این مقبره در سال 1953 در یک باغ ساخته شده است. داخل آن سنگ قبر مرمری با چند بیت شعر قرار دارد. همچنین می توانید از یک فنجان چای یا گلاب در چایخانه لذت ببرید. حافظ بیشتر عمر خود را در زادگاهش گذراند. او را استاد بلامنازع غزل می دانند و اشعار او غنا و ظرافتی را نشان می دهد که حتی استعداد بزرگ دیگر، سعدی نیز بی نظیر است. او یک بیت شعر به نام دیوان حافظ دارد که معتقدیم طالع می‌شود. حتما آن را امتحان کنید. در کتابفروشی داخل مقبره نقشه و کتاب های هنری و کارت پستال وجود دارد. شما حتی می‌توانید از این شانس که پیش از ترک محل، ثروت خود را بیان می‌کند، تنها با مبلغی ناچیز لذت ببرید.

 

مقبره سعدی

آرامگاه سعدی در شمال شرقی شیراز است. مقبره کنونی که در یک باغ دلپذیر قرار دارد در سال 1952 ساخته شد و جایگزین ساخت بسیار ساده تری شده است. بر خلاف حافظ، سعدی سفرهای زیادی در عراق و سوریه داشت و حتی در آنجا به اسارت صلیبیون درآمد. سعدی پس از بازگشت به شیراز، معروف‌ترین آثار خود را به نام‌های بوستان و گلستان (گلستان) نوشت که حکایت‌های اخلاقی به صورت منظوم و یا آمیزه‌ای از نثر و منظوم نوشته شده‌اند. گفته می شود سعدی در سال 1290 در سن 101 سالگی درگذشت.

 

 

برای انجام کلیه امور مهاجرتی و توریستی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. 02126764325

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست